Pochod za "život"?

Autor: Boris Fačkovec | 22.9.2013 o 22:30 | (upravené 22.9.2013 o 23:45) Karma článku: 11,60 | Prečítané:  3181x

Dnes sa v Košiciach uskutočnila bohumilá akcia demonštrujúca citlivosť voči slabším, materinský cit, vyzretosť slovenskej spoločnosti a jej obdivuhodnú vieru v Boha. Alebo nie?

Je dobré, že väčšina účastníkov nebola taká radikálna ako niektorí aktivisti, čo bolo znať aj na pokojnom priebehu. Avšak naopak je smutné, že takíto pokojní a slušní ľudia sa nechali nahovoriť na otvorený prejav podpory extrémistov. Táto akcia nie je bohumilá, pretože jej cieľom je obmedziť slobody iných z dôvodu vlastného pocitu formovaného neúplnými informáciami. Táto akcia zavádza verejnosť.

V skutočnosti nevieme, či alebo odkedy je plod hodný ochrany. Je to komplikovaná filozofická otázka a "očividné" argumenty pre sú tie najmenej správne. Spoločným znakom postoya "pro-life" aktivistov sú obvykle tieto 3 predpoklady:

1. Existuje iba človek a nie človek. Nič medzi nie je prístupné, nemožno ani hovoriť o pravdepodobnosti, že ide o človeka, musíme sa rozhodnúť.

2. Embryo je človek - osoba hodná ochrany, všetkých ľudských práv.

3. Človeka nie je možné usmrtiť za žiadnych okolností.

 

1. Prvý predpoklad je veľmi zjednodušujúci, dôvody preň sú nezaväzujúce a už som o ňom raz písal, príroda skrátka nerobí skoky.

2. Plod je človekom len v istej biologickej definícii a je chybou túto automaticky preniesť do duchovného a spoločenského života.

3. Militanti sa zameriavajú hlavne na tretie tvrdenie, s ktorým do veľkej miery (spolu s veľkou väčšinou ľudí) súhlasím. Avšak aj tu treba namietnuť, že spoločnosť sa ním nie veľmi riadi. Podľa mňa ak človeka vedome vystavím riziku (napríklad kebyže pijem alkohol pred cestou autom) smrti, som zodpovedný. Na svete je mnoho životných hrozieb, o ktoré sa nikto nestará, lebo by to bolo drahé (napríklad nebezpečné stavby). Teda ľudí vedome zabíjame pre ekonomický úžitok.

Okrem toho ak ste náhodou čítali knihu Jozue, [1] určite mi dáte za pravdu, že ľudský život na tomto svete nie je podla Biblie najväčšou hodnotou. Tou je život po smrti. Samotná katolícka cirkev mala na vec v rôznych dobách rôzne názory. Opakujem názory, ktoré sa s časom menia, lebo argumenty zaväzujú tak veľmi, aká je ich sila a iné názory a pocity ľudí, ktorí ich posudzujú. To iba súčasný názor učiteľského úradu je skôr ("skôr", nie jednoznačne) v prospech ochrany od počatia.

 

Na prvé dva predpoklady sa až na výnimky zabúda. Pokiaľ sa nejaký článok dostupný verejnosti (v tlači / TV / na blogoch) vôbec odváži vyjadriť k druhému predpokladu, automaticky predpokladá platnosť predpokladu 1., hranicu stanoví neprimerane ďaleko a hrá na city čitateľa. Počatie je pritom úplne rovnako arbitrárnou hranicou ako pôrod alebo tlkot srdca.

Súhrnom, "pro-life" viera (nezameňovať s kresťanstvom) je postavená na dvoch neoprávnených a jednom diskutabilnom predpoklade. Čo vedie ľudí k takýmto pochodom? Ochrana plodov je typickým príkladom sporu intuície a rozumu. Rozum zreteľne hovorí, že nie je dôvod na ich ochranu ale rodičovský cit väčšinou ťažko vkladá hranicu medzi plod a z neho postupne rastúce (často s nadšením očakávané dieťa) a zovšeobecňuje...

Určite existujú ďalšie tisíce dôvodov, prečo veriť v človečenstvo plodov. Možno práve ich počet bez ohľadu na kvalitu je dôvodom, prečo je presvedčených toľko ľudí. Zotrvačnosť kultúry a jazyka tiež prispieva svojím dielom. A pochopiteľne, pochod je sociálnou akciou. Kebyže som v čase gorilích protestov na Slovensku, tiež si asi vyjdem zaprotestovať.

"Protest za život" je demonštráciou jednoty pocitu ľudí, ktorí vyrastali v podobnom prostredí, boli ovplyvňovaní podobnými morálnymi autoritami. Priestor majú len slová nevybočujúce z hlavnej línie. Na priamu otázku je odpoveď vyhýbavá, nasledovaná sebapresviedčacimi argumentami, ktoré nemôžu uspokojiť nezávislého človeka.

Požadovanie zmien príslušných zákonov je nesprávne a nebezpečné. Žijeme v slobodnej krajine. Nie v hitlerovskom Nemecku (alebo ceaucescovskom Rumusku alebo inej nešťastnej krajine), kde si každý musí plniť svoj dlh vlasti, muži vojenskou službou a ženy nosením vojakov a ďalších nosníc vojakov. Ľudia bez ohľadu na pohlavie majú právo na svoje telo. Tí, ktorí veria v človečenstvo embryí, by mali radšej miesto pochodovania a vyvyšovania sa nad tých nemorálnych liberálov z vlastných úspor platiť vývoj metód menej deštruktívneho odobratia embrya - plodu.[2] A potom sa obetovať (v mene záchrany "života") a ponúknuť vlastnú maternicu. Samozrejme je jednoduchšie obmedziť cudziu slobodu než svoje vlastné výdavky.

 

K výrokom možno vcelku nevinného (určite v kontexte iných) výroku ODKAZ pána Kováčika. Plod je podľa najrozšírenejšej biologickej definície individuálnym živým tvorom. Žiaden biológ vám však nemôže povedať, že je osobou. Veda nerieši a nemá riešiť filozofické otázky (aj keď určite filozofov ovplyvňuje a platí to aj spätne) rovnako ako filozof by nemal robiť závery o dokonalosti nebeských telies. Takže veda vám nedala za pravdu.

Vďaka znásilňovaniu pravdy a svojmu spôsobu argumentácie, miesto dosiahnutia vážnej verejnej diskusie spoločnosť rozdeľujete na sympatizantov viery a rozumu. Ľudia, ktorí uznávajú autoritu rozumu, vás ako katoliban zaradia do jedného vreca s vesmírnymi ľuďmi, zaklínačmi hadov a slovo viera v nich bude vzbudzovať len smiech. A pokiaľ náhodou nedajbože uspejete so svojimi požiadavkami, tak len spravodlivý hnev. A potom vedzte, že vďaka vám bude táto krajina smutnejším miestom pre život.


------------------------------------------------------------------------

 

[1] odporúčam hlavne nadšencom z CBR, aby pochopili význam slova genocída. Nehovoriac o chybách stredovekej cirkvi - podpora viery v čarodejnice a odmenu za boj vo Svätej zemi...

[2] aj keď toto dlhodobo nerieši konflikt pri využívaní embryí na výskumné účely.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Aký bude svet po porážke Islamského štátu

Islamský štát sa prispôsobil územným stratám.

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.


Už ste čítali?