Ako príroda učí, že plod nie je človekom

Autor: Boris Fačkovec | 3.7.2012 o 17:04 | Karma článku: 10,73 | Prečítané:  2202x

Prišlo leto. Neprišlo náhle v deň letného slnovratu. Jedine tak v našich kalendároch. Neprišlo ani v prvý deň školských prázdnin, ani v deň otvorenia kúpeľnej sezóny v Piešťanoch. Skutočné leto - kúpanie, žatva, stanovačky a dofče pri mori - prichádza postupne. Sama príroda nás učí, že veci prichádzajú postupne, len človek si zjednodušuje svet škatuľkovaním do malého počtu priehradok.

V prírode neexistujú nespojité prechody. Zdrvujúce prekvapenie na začiatok - neexistuje jednoznačný rozdiel medzi mužom a ženou. Človek sa môže narodiť s genetickou výbavou muža, ale s nefunkčným hormónom zodpovedným za mužský tvar tela. Takýto "skoromuž" môže byť na nerozoznanie od najkrajších žien, nakoľko ich črty (ako i všetky orgány) sú úplne ženské, neovplyvnené mužskými hormónmi. Takýchto jedincov môžeme ukameňovať, akonáhle sa od doktora dozvedia, že nie sú (geneticky) dievčatami, lebo pre nich v našom "ideálnom svete" nie je miesto. Alebo si môžeme priznať, že naše pochopenie sveta je obmedzené, tj. prijať "bytie ženou" a "bytie mužom" ako niečo relatívne, závislé od kontextu.

Neexistuje rozdiel medzi živou a neživou prírodou. Na baktériách sa biológovia zhodnú, že sú živé, vrátane tých, ktoré bez hostiteľa okamžite uhynú. Ale čo vírusy? Vírusovú chorobu niekedy ani lekár nerozlíši od bakteriálnej, napriek tomu, že vírus nie je ničím než zhlukom desiatok až stovák molekúl. Ak prijmeme, že vírus je živý, môžeme pokračovať. Je prión, jediná molekula schopná sa množiť v tele, spôsobiť smrteľné ochorenie a doslova do poslednej minúty bojovať s človekom, živý? Tu už sme prešli od biológie do chémie. Prión viem jednoducho vyrobiť z tzv. aminokyselín, ktoré viem vyrobiť aj z uhlia. Musel by som byť veľkým panteistom, aby som prijal predstavu, že uhlie je živé.

Nejestvuje jednoznačná hranica medzi bytosťou s dušou a bez duše. Pred 100 tisíc rokmi sa po Zemi prechádzali dva rôzne živočíšne druhy - naši predkovia a neandertálski ľudia. Oba druhy boli schopné komunikácie, plánovania, umenia a náboženstva. Boli neandertálci "bezduchí", zatiaľčo naši predkovia nie? A keď náhodou splodil prehistorický človek nášho druhu potomka s neandertálcom, mal tento potomok dušu? Ak nie, tak ak bol ich potomok plodný a splodil s ďalším prehistorickým človekom potomka, mal tento dušu? ... Koľko ľudskej "krvi" je potrebnej na získanie duše? Kedy vlastne počas evolúcie človek nadobudol dušu? Pred 5000 rokmi, 100 000 rokmi, 2 milónmi rokov? To akože jeden pračlovek vrámci tlupy zrazu dušu mal a ostatní ostali opicami? Či nebodaj jeden kmeň bol zrazu vyvolený? Mnoho zbytočných otázok len pretože odmietame postupnú zmenu.

Ľudia neradi premýšľajú nad smrťou, takže si možno ani neuvedomia, že neexistuje jednoznačný rozdiel medzi človekom pred smrťou a po smrti. Niekoľko málo minút po ukončení činnosti srdca možno stále človeka doslova vzkriesiť, minimálne do kómy, z ktorej sa v princípe dá prebudiť. Sú ľudia, ktorí upadli do kómy, živí či mŕtvi? Po 5 minútach v kóme, 2 týždňoch, 20 rokoch?

Nielen príroda nepozná diskrétne jednoznačné hranice. Aj naše chápanie reality je relatívne. Pojem je definovaný vždy v kontexte.
Slovo vyvoláva asociácie, u každého iné emócie alebo spomienky na zážitky z minulosti. Čo je to lyžička? Je to niečo, čím jem, alebo niečo v tvare menšej naberačky? Ak prvá možnosť, môže byť lyžičkou aj občiansky preukaz. Lyžička má mnoho vlastností a vždy ma v danom kontexte zaujímajú len niektoré. Nakoľko lyžička má nekonečne veľa využití, je prechod od nelyžičky k lyžičke postupný - čím viac vlastností spĺňa, tým väčšmi sa približuje ideálu lyžičky.

Embryo alebo neskôr plod môže byť individuom geneticky (pokiaľ nie je klonovaný), ale nie je individuom osobnostne, ba dokonca sprvu ani biologicky. Je na prechode medzi bytím človekom a nie človekom v závislosti od kontextu. Postupne nadobúda jednotlivé vlastnosti človeka, ktorých je nekonečne. Stáva sa schopným reagovať na podnety, neskôr schopným sebauvedomenia a lásky atď. Prvé týždne po počatí bezpochýb nie je plod schopným ani jednej z menovaných vlastností, ani mnohých ďalších. Telesne sa len minimálne sa líši od zhluku kožných buniek. Jeho človečenstvo je predovšetkým v láske a očakávaniach jeho rodičov. Ak očakávania nie sú, embryo je bezcenné.

Takzvaní "proliferi" obvykle "argumentujú" apelom na citlivosť ľudí. Ich argumenty podľa môjho názoru môžu byť logické a konzistentné, ale vždy budú slabé, pretože vidia svet len v dvoch farbách - v ich svete je nutné rozdelenie na bytosti s dušou a bez nej. Ich videnie sveta však s jednoduchými, bohužiaľ nesprávnymi, odpoveďami na otázky potratu a umelého oplodnenia prináša množstvo ďalších otázok, často paradoxov. Predstava, že celý človek s telom, dušou a osobnosťou vzniká naraz počatím ide proti intuícii aj prírode, pretože stojí na zlých základoch.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Aký bude svet po porážke Islamského štátu

Islamský štát sa prispôsobil územným stratám.

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.


Už ste čítali?