Ako sa "hrať na boha" (návod).

Autor: Boris Fačkovec | 1.6.2011 o 9:11 | (upravené 2.6.2011 o 1:18) Karma článku: 7,15 | Prečítané:  1555x

Nemám rád výroky vytrhnuté z kontextu a prázdne slovné spojenia plné pátosu. Zo všetkých najneradšej mám asi frázu "hrať sa na Boha". Ako sa dá hrať na kresťanského Boha s veľkým B? Dá sa vôbec hrať na nekonečnosť, všemohúcnosť, dokonalosť? Asi si nekonečno predstavujem príliš nekonečne, ale myslím, že nedá.

Avšak asi sa dá hrať na "boha" s malým b, bytosť známu z gréckych mýtov, mocnú v ovládaní materiálneho sveta, no aj tak duševne slabú, charakterovo nedokonalú. Čím sa malý boh líši od človeka? Tým, že ho nepostihujú choroby, že vie vytvoriť meč, ktorý presekne mramor a neotupí sa, že vie lietať, priblížiť sa hviezdam. Neurčuje, čo je dobré a čo zlé. Nedokáže cestovať do minulosti a zmeniť, čo sa už stalo. Nedokáže presvedčiť Prométea, aby konal proti svojmu svedomiu a pokukuje po cudzích ženách. A ľaľa! Človek vie tiež lietať, priblížiť sa hviezdam, dokonca pristáť na Mesiaci. A je na tom niečo zlé? Nedal nám Boh materiálny svet pre náš úžitok?

Človek má právo bojovať proti prekážkam, ktoré pred neho kladie život. Môže zapáliť oheň, aby sa ubránil šelme. V Piešťanoch som bol raz svedkom smutnej kázne. Pán farár hovoril príbeh o manželskom páre, ktorý bol neplodný, a preto veľmi nešťastný. Aj keď Boh vedel lepšie, čo je pre nich dobré, oni sa nepodvolili. "Hrali sa na Boha!" Dotyčná dáma šla na umelé oplodnenie. Výsledkom bolo, že dieťa vyrástlo v drogistu, jeden rodič spáchal samovraždu, druhý skončil v blázinci. Nebol to však trest Boží, Boh len vedel, že dieťa pre nich nebolo vhodné. V mojich očiach rodičia len chceli zažiť lásku dieťaťa, tak založili oheň a šli proti šelme. Ked sa vrátili do jaskyne, čakal ich hladný medveď. Myslím, že neísť na umelé oplodnenie by bolo rezignáciou, a teda hriechom. Podľa niektorých ľudí však šli "hlavou proti múru", "proti prirodzenosti" a proti "Božiemu údelu". Možno neboli na výchovu dieťaťa dostatočne pripravení. Ale iné tisíce párov sú.

Mali by sme chápať nový spôsob manipulácie ľudskou hmotou ako nemorálny čin? Určite áno, ak ide o zneužitie, nie, ak ide o využitie. Transplantáciu väčšina ľudí schvaľuje a nesťažuje sa na "neprirodzenosť". Je urazená dôstojnosť dieťaťa tým, že bolo počaté mimo tela matky? A nebola jeho dôstojnosť pošliapaná viac, ak si to jeho rodičia rozdávali nafetovaní na hudobnom festivale?

Proti pitve človeka bol odpor, alchymisti sa upaľovali. Dnes sme vďační za internistov aj lieky. Je samozrejme správne užívať všetky dary s opatrnosťou. Nožík nechytať za čepeľ a ampulky s čiernymi kiahňami nerozdávať pri príležitosti dňa otvorených dverí virologického ústavu. Je aj dobré budovať si strach z nepoznaného. Avšak keď sa strach stane neopodstatneným, nesmú ostať predsudky.

Naši predkovia nemohli vedieť, že dnes budeme schopní neuveriteľných vecí. Avšak človek nemusí oplývať veľkou predvídavosťou, aby mu bolo zrejmé, že čo nie je dokázane nemožné, možno časom príde. Byť veľmi "múdrym" a stavať svoj hodnotový systém na konzervatívnych predpovediach budúcnosti len spôsobí, že nasledujúca generácia bude naším odchodom oslobodená od podvečerného vešania zväzkov cesnaku na dvere. Na Boha sa chce hrať ten, kto si prisvojuje pravdu, tj. niekto, kto sa prehlási neomylným. To dobrá veda nezvykne.

Pokrok je prirodzený. A je to dobre. Keď nebudeme vyhľadávať znepokojujúce otázky, samy nás nájdu nepripravených. V ostatnej dobe pokrok materiálnych vied predbehol schopnosť človeka prehodnocovať svoj postoj k otázke "Čím sme?". Sme manipulovateľnou hmotou alebo niečím väčším? Myslím si, že prvá možnosť nás môže doviesť jedine ku kríze zmyslu ľudského bytia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Aký bude svet po porážke Islamského štátu

Islamský štát sa prispôsobil územným stratám.

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.


Už ste čítali?